• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

יום האישה הבינלאומי

tipid

New Member
יום האישה הבינלאומי בדי לאלימות!
לילי - סיפורה של אשה אמיצה לילי (30) אם לשניים, שהתה אצלנו כחצי שנה. סיפורה של לילי הוא סיפורה של אשה צעירה, עולה חדשה מטג'קיסטן, אם לשני ילדים קטנים הנאבקת בקשיי קליטה מחד ובאלימות בעלה ומשפחתו מאידך. כיום משתתפת לילי בקורס "הכשרת מרצות" בחסות הסוכנות היהודית והמגבית המאוחדת, שמטרתו להכשיר נשים בוגרות מקלטים להרצות בפני בני נוער. סיפורה של לילי יובא כאן בגוף ראשון: "האלימות החלה כבר שם, אך בגלל שהיינו בארץ מוסלמית, לא יכולנו להתגרש. בטג'קיסטן הנושא הוגדר לכל היותר כסכסוך משפחתי. פעם הוכיתי מכות נמרצות ע"י בעלי. כשהשוטרים הגיעו לביתי, הם מצאו אותי שרועה על הרצפה שותתת דם, אך מצבי לא מנע מאחד השוטרים לייעץ לי: "קומי, תבשלי לבעלך משהו טעים, התנצלי לפניו והכל יהיה בסדר". עליתי ארצה עם משפחתי. בראשית דרכנו התגוררנו במחסן שהוסב למגורים מתוך מטרה לחסוך כסף. מכיוון שאני תופרת במקצועי, דאגתי לתפור וילונות וקישוטים על מנת לשפר את המראה העלוב ולשוות למחסן אוירה של בית. באותה עת מצאתי עבודה אצל מעצב חתונות ועבדתי כ-18 שעות ביום. במקביל, עבר אחיו של בעלי להתגורר עמנו. לא חלף זמן עד שבעלי ואחיו החלו מפעילים כלפי אלימות שהלכה וגברה עד שהפכה יומיומית. משלא יכולתי לשאת את האלימות הקשה, פניתי למשטרה אשר עצרה את בעלי ל-9 ימים. בעלי הועמד למשפט ובינתיים נאסר עליו להתקרב לביתנו למשך חודש ימים. במהלך תקופה זו, התקשר אלי בעלי אינספור פעמים והתחנן להזדמנות נוספת. שוב נעתרתי לתחנוניו והחזרתי טותו הביתה. גם אני פחדתי להיות לבד. הפעם ארך ירח הדבש שבוע ימים בלבד. שבוע לאחר שובו החל בעלי מאשים אותי בכך שנעצר, החל מסתובב עם עבריינים והפליא בי את מכותיו. גזר הדין במשפטו קבע כי עליו להפגש עם קצינת מבחן. כשחזר בעלי מן המשפט הוכיתי על ידו מכות רצח וגם מבתנו הקטנה לא חסך שבטו. ניצלתי הפוגה רגעית מהמכות כדי לקחת את ילדי ורצתי למחלקת הרווחה בחולון, משם הופניתי למקלט לנשים מוכות. עד אז לא ידעתי שקיימים מקלטים כאלו. לעולם לא אשכח את היחס החם והתמיכה מהצוות שממש העמידו אותי מחדש על הרגליים. קרוב לחצי שנה שהיתי במקלט. אחרי כחודשיים החל מגיע לביקור במקלט חבר משותף ומכובד שלנו שהחל משכנע אותי לחזור הביתה: "אצלנו בעדה לא נהוג לעשות כך... עכשיו יהיה לך רק טוב, אני ערב לכך". במקביל החל בעלי מפרסם בעיתונות העדה השמצות קשות עלי. העתונות מחד והלחץ החברתי מאדך עשו את שלהם ואחרי כחצי שנה במקלט ארזתי את מיטלטלי, לקחתי את ילדי וחזרתי שוב הביתה. שלושה חודשים התנהג בעלי כיאות אך מקץ שלושה חודשים שוב חזרו המכות וההשפלות. החלטתי לעזוב והפעם לצמיתות. אני מתגוררת עם ילדי בדירה שכורה. ילדי מסודרים בבתי ספר, משתתפים בחוגים שונים ואני עובדת לפרנסתי בתפירה. היום ברור לי כי שגיתי בכך שנתתי לו הזדמנויות נוספות. חשוב לי לומר כי בכל פעם שחזרתי, ערכי היה יורד בעיני עצמי. איבוד הערך העצמי הוא מן הדברים הקשים ביותר. המסר שלי לנשים אחרות במצבי הוא לעולם לא להאמין לדברי התחנונים. בעדה שלי, הבוכרית, נהוג לומר כי "עץ עקום לעולם לא יהיה ישר", ומסתבר שכך הוא. מאורעות אלו ניכרים בילדי. לא פעם אני מתבוננת בהם מהצד ורואה כי הם בגרו בטרם עת. ילדים מבוגרים מכפי גילם, אשר תומכים ומחזקים אותי כל העת. אין לי ספק כי את הכלים לחיים העצמאיים שאני מנהלת כיום, רכשתי במקלט. אני מכירה תודה למנהלת המקלט שהשאירה לי דלת פתוחה גם אחרי שחזרתי הביתה. אני מבקרת במקלט "כסטודנטית" אחת לשבוע, ולוקחת חלק בקורס להכשרת מרצות בנושא האלימות במשפחה." <a href='http://www.no2violence.co.il/Newsletters/1998_Summer_Lili.htm' target='_blank'>http://www.no2violence.co.il/Newsletter ... r_Lili.htm</a>

tipid

New Member
על פי מקרה אמיתי, כל הפרטים המזהים שונו.
על פי מקרה אמיתי, כל הפרטים המזהים שונו. "יהושע בן פרחיה אומר... והוי דן את כל האדם לכף זכות" (אבות א', ו') יעל הידקה סרט אחרון למשלוח המנות המהודר. בליבה תקווה שחמותה תדע להעריך את שעות העבודה והמחשבה שהשקיעה, עד שהגיעה לרגע החגיגי של עטיפת המשלוח בגיליונות הצלופן הבוהקים. המלים 'שעות עבודה והשקעה' במקרה שלנו, אינן בגדר מליצה. יעל באמת התאמצה מאוד. קודם, היא בררה אצל חברותיה הנשואות הותיקות מה נהוג לתת בתור משלוח מנות ראשון לחמות. היא התעניינה מה כל אחת מהן עשתה, מה קנתה, איך עיצבה... במקביל היא שאלה גם כמה חמיות שהיא מכירה מה הן קיבלו, ומה דעתן בנושא. בסופו של דבר היא קיבלה את התמונה הבאה: סלסילת קש ענקית, בקבוק יין איכותי, כמה מיני מגדנות קנויים וארוזים, מאפה או תבשיל מעשה ידי הכלה הטריה, מתנה - לא זולה מידי - והכי חשוב, עיצוב שמראה שילוב של כישרון ואכפתיות. למען האמת, זה הדבר היחיד שהחמיות טענו שחשוב - 'משלוח שיראה חיבה ואכפתיות'. והיא באמת חיבבה את חמותה החדשה, ובעיקר, רצתה מאוד שחמותה תחבב גם אותה. יעל לא חסכה במאמצים ובממון. היא קנתה קערת כסף יפה ולא זולה, אפתה עוגת פאר רבת שכבות - רק מחומרים איכותיים וטעימים, כתבה הקדשה מכל הלב, הוסיפה כהנה וכהנה כדי למלא את סלסילת הקש הגדולה ביותר שמצאה בחנות, עטפה את הכל בארבעה גיליונות צלופן שחיברה יחד, ועיטרה בסרטים צבעוניים. משלוח מנות, כמו שאנחנו יודעים, עדיף למסור בידי שליח. וההזדמנות לא אחרה לבוא. אחיו בן העשר של בעלה הגיע עם עגלה עמוסה במשלוחי מנות, והושיט לה משלוח מאמא שלו. יעל הניחה בזהירות את יצירת הפאר שלה על העגלה, וביקשה ממנו שיביא אותה הביתה כשיסיים את סבב החלוקה. הילד המשיך להתרוצץ מבית לבית, נותן משלוח אחד ומקבל אחר במקומו. לא ברור מתי בדיוק זה קרה. אולי כאשר הוריד את המשלוחים מהעגלה כדי להפריד בין המשלוחים החוזרים לבין אלה שעדיין צריך לחלק, או אולי כשרץ במהירות בירידה ופנה אל הרחוב הבא. בכל אופן, באיזשהו שלב המשלוח היקר אבד ונעלם. *** - אמא תראי מה מצאתי. - מה זה? משלוח מנות?! פורים כבר נגמר אתמול. איפה מצאת אותו? - הוא היה זרוק על המדרכה בחוץ. בטח זה נאבד למישהו. טיפות בוץ זעירות הכתימו את הצלופן האדום, והעידו על שהותו הממושכת בחוץ. הדס פתחה בזהירות את קישורי הסרטים, לחפש אחר עדות כלשהי לזהות בעליו. עוגת פאר מעוכה מעט, המון ממתקים איכותיים, ו... רגע, ומה זה? אוי! קערת כסף. המשלוח הזה יקר באמת. הנה, יש כאן גם פתק. איך נוכל להביע במשלוח מנות, את כל הרגשות הזורמים בלבבות, שהרי גם אם נוסיף לעוגה עוד עשר שכבות, לא יהיה בזה כדי להודות על כל ה.... הדס פסחה על ההמשך, ועברה לשורה האחרונה, באהבה, יעל ויענקי רוטנבוים *** "יעל ויעקב רוטנבוים, כנראה באזור חיוג 02", אמרה הדס למוקדנית ב-144. אולם זו לא הצליחה למצוא אף רשומה מתאימה בירושלים, בגוש דן או בכלל... אחר כך היא ישבה לנסח מודעות אותן תלו ילדיה בכל מקום שעלה בדעתם - בבית הכנסת, במכולת, על לוחות המודעות ועל עמודי החשמל - העיקר שהאבדה תושב לבעליה. השבת אבדה נמצא משלוח מנות מהודר נשלח על ידי: "יעל ויענקי רוטנבוים" יוחזר על פי סימנים לפרטים 02-326598 אך לשווא. חג הפסח התקרב בצעדי ענק. לא הייתה ברירה אלא לפרק סופית את המשלוח, לערוך רשימה מפורטת של מוצרי המזון הראויים למאכל, להשתמש בהם לפני החג, ולשמור את הרשימה יחד עם קערת הכסף בארגז המציאות - ארגז מלא באבדות שלא הצליחו לחזור אל בעליהן וממתינות לביאת הגואל. *** עשר שנים חלפו. הדס ומשפחתה עמדו לעבור דירה. כל החפצים בבית מוינו ונארזו, וביניהם גם ארגז האבדות, ובתוכו קערת הכסף. הדס החליטה לנסות שוב, היא חייגה 144, ולמרבה הפתעתה, הפעם נמצאה רשומה מתאימה. - הלו, אפשר לדבר עם יעל. - כן, מדברת. - שמי הדס, את לא מכירה אותי, אבל לפני 10 שנים מצאנו ליד הבית משלוח מנות מהודר. הייתה בתוכו קערה יקרה... - מכסף? - נכון. - וגם עוגת שכבות, ומכתב...? יעל צנחה לתוך הכסא הקרוב. ובקול חנוק מדמעות סיפרה להדס על עשר שנים שבהן נשאה בליבה את כאב הפגיעה מאותו חג פורים. - המשלוח היה מיועד לחמותי, את מתארת לעצמך כמה חיכיתי לתגובה, איזושהי תגובה - וכלום! כבר עשר שנים שאני שואלת את עצמי, מה לא היה בסדר. למה חמותי לא אמרה מילה טובה, למה היא אף פעם - את מבינה מה זה אף פעם במשך 10 שנים?! - לא השתמשה בקערת הכסף היקרה ששלחתי לה. ועכשיו, אני מתביישת כל כך, לא רק שהיא לא קיבלה משלוח מנות מהכלה שלה כבר בשנה הראשונה - היא למעשה אף פעם לא נתנה לי להרגיש שפגעתי בה במשהו... ואני עוד כעסתי עליה...

tipid

New Member
יום האישה: הכי מנוצלות- עובדות חינוך ורוווחה
יום ראשון, 8 במרץ 2009, 6:00 מאת: אייל דץ, מערכת וואלה! חדשות דו"ח של "קו לעובד" חושף כי המקצועות המועדים ביותר לפגיעה בתחום חוקי העבודה הם אלו הנחשבים "נשיים" -חינוך,רווחה, פקידות,זבנות ומלצרות. המנוצלות ביותר: במגזר החרדי עוד בכתבה: מגזר החינוך החרדי - הפגוע ביותר » עובדים במקצועות החינוך או הרווחה? הסיכויים שלכם להיפגע מהפרת חוקי עבודה גבוהים יותר משל עובדים אחרים. כך עולה מהדו"ח השנתי של עמותת זכויות העובדים "קו לעובד" שפורסם היום (ראשון) לכבוד יום האישה הבינלאומי. מן הדו"ח עולה כי כל התחומים המועדים ביותר לפגיעה בתחום חוקי העבודה, למעט ענף השמירה והאבטחה, הם ענפים הנחשבים "נשיים" -חינוך, טיפול ורווחה, פקידות, מכירות וזבנות, מלצרות ועוד. הדו"ח, המסכם את פניות העובדים לעמותה בשנת 2008, נגזר מ-5,500 פניות של עובדים לעמותה בשנה האחרונה. הדו"ח חושף תופעות ומגמות חדשות בשוק העבודה בישראל ומציג תמונת מצב לשנת 2008 של ההפרות השכיחות בשוק העבודה. בין התלונות החמורות שהגישו עובדות בענפים אלו וצויינו בדו"ח: הלנות שכר קבועות או סירוב לשלם שכר, אי תשלום שכר מינימום, קנסות, יחס רע ומשפיל, סירוב לתת חופשה, אי מתן יום מנוחה שבועי ועוד. מגזר החינוך החרדי - הפגוע ביותר מתוך מערך עובדי החינוך והרווחה הפגיעים, נראה כי מגזר החינוך והרווחה החרדי הוא הפגוע ביותר מבחינת הפרת חוקי עבודה (אילוסטרציה: שרון בוקוב)על פי הדו"ח, חלה עליה גדולה השנה במספר התלונות מתחום החינוך והרווחה על ידי עובדות שאינן מועסקות במגזר הציבורי, או מועסקות באופן עקיף במגזר הציבורי. על פי הדו"ח, מספר העובדות במסגרות חינוך שפנו ל"קו לעובד" באמצעות המייל או הקווים החמים, היה השנה אף גבוה יותר ממספר המתלוננים מתחום קבלני הניקיון והשמירה. עוד עולה מהדו"ח, כי תת מגזר העובדות הבלתי מקצועיות במערכת החינוך, בעיקר סייעות, מלוות, ומשגיחות בבחינות, הוא אחד המגזרים המנוצלים ביותר, כאשר מתוך מערך עובדי החינוך והרווחה הפגיעים, נראה כי מגזר החינוך והרווחה החרדי הוא הפגוע ביותר מבחינת הפרת חוקי עבודה. פרסומתעו"ד מיכל תג'ר, עורכת הדו"ח ועובדת ב"קו לעובד": אמרה כי "היעדרה של התארגנות עובדים, לצד היעדר מוחלט של יציבות וביטחון תעסוקתי שחשו כל העובדים שפנו אלינו, הביא לחולשה גדולה של העובדים, בכל התנהלותם על המעסיק. קו לעובד ימשיכו לעזור לעובדים המקופחים והמנוצלים ביותר במשק, בהם עובדים ישראלים בשכר נמוך, מהגרי עבודה ועובדים פלסטינים. הארגון ימשיך לפעול בערוצים משפטיים וציבוריים לסייע לעובדים במימוש זכויותיהם ולחשיפת תופעות של ניצול ביחסי העבודה מתוך מגמה לצמצם את הפערים בחברה."

tipid

New Member
דו"ח: נשים פונות יותר לסיוע משפטי
יום ראשון, 8 במרץ 2009, 8:09 מאת: עדי שמחוביץ, מערכת וואלה! חדשות על פי הנתונים, ישנם פערים משמעותיים בין מספר הגברים והנשים הפונים לאגף לסיוע משפטי. "נשים עניות יותר ולכן זכאיות לסיוע" יום האישה הבינלאומי מוקדש במדינות רבות בעולם לבחינת השתלבותן, וציון הישגיהן של נשים בכלכלה, בפוליטיקה ובחברה. לרגל יום האישה הבינלאומי מפרסם האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים נתונים הנוגעים למעמד האישה והפערים המהותיים בין גברים לנשים הבאים לידי ביטויי במספר הפניות לאגף לסיוע משפטי ואופי הפניות. הנתונים מצביעים על פערים משמעותיים בין גברים ונשים הפונים לקבלת סיוע משפטי. כך למשל, מבין הפניות בתחום המעמד האישי כ-70% הינן פניות של נשים. נשים פונות ללשכות הסיוע המשפטי בענייני גירושין, מזונות, החזקת ילדים וצווי עיכוב יציאה מהארץ. כאשר מדובר בתיקים הנפתחים על רקע מקרי אלימות במשפחה, מספר הנשים הפונות גדל לכ-80% מהפניות. בתחום הביטוח הלאומי, תיקים הנפתחים על ידי נשים מהווים כ-49%, והמספר עולה כשמדובר על תיקים בענייני הבטחת הכנסה (52%), וחוב לביטוח לאומי (55%). לעומת זאת, בתחום המשפט האזרחי רק כ- 43% מהפניות הינן פניות של נשים. פרסומת"ניתן לייחס נתונים אלו לכך שמצבן הכלכלי של הנשים בישראל לעיתים קרובות קשה יותר מזה של בני זוגם ולכן הן זכאיות במקרים רבים יותר מהגברים לסיוע משפטי. במקביל, במסגרת המשפחתית, לנשים משקל מועט מזה של הגברים בניהול כספים ולכן בתחומי המשפט האזרחי, הן נזקקות לפחות סיוע", מסביר אייל גלובוס, ראש האגף לסיוע משפטי. האגף לסיוע משפטי מעניק גם סיוע וייצוג לנשים שהן קורבנות סחר בנשים בתביעות נזיקין ופיצויים. משנת 2003 ועד סוף שנת 2008, נפתחו כ-60 תיקים בנושא סחר בנשים. ממשרד המשפטים נמסר כי זכותן של קורבנות הסחר למטרת זנות לייצוג מטעם האגף לסיוע משפטי היא אינטרס של מדינת ישראל ויש ליידע את הקו רבנות בדבר זכותן זו.

חלק עליון