• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

סמים

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

idos

New Member
בס"ד
לכבוד הרב שלום... קודם כל ישר כוח על השיעורים באתר שלך אני מאוד מהנה ומיתחזק מהם

עכשיו לשאלה.... שמעתי אותך אומר באחד השיעורים באתר שלך שרבינו אתיר לכל מיני אנשים לשתות אלכוהול לפני תפילה על מנת שיגיעו לתפילה בשימחה.... אבל גם אני יודע דבר מפורסם משמו של הרב ארוש שליט"א שרבינו הזהיר מאוד להתרחק מכל דבר המשכר
עוד שאלה מה דעתך על שימוש בסמים קלים בדורנו? במידה והדבר לא בא על חשבון לימוד תורה או תפילה

breslav

Member
בעזרהי"ת
שלום רב
אמרו חז"ל: אין אדם מדבר אלא מהירהורי לבו. כלומר, כח הדמיון של האדם יכול להראות לו את האחד כשניים, שניים כאחד, שחור יראה לבן ולבן שחור היפך מן האמת. כי הכל תלוי באיכות כח המדמה של האדם. אם המדמה שלו מתוכנת על דבר מסויים הוא יראה את אותו דבר בעיניו וכן ישמע באזניו, אע"פ שבמציאות אין דבר כזה.
למה אני אומר לך כל זאת, כי באותו שיעור ששמעת ומשם אתה מביא לי ראיה שאני אמרתי שרביז"ל התיר לשתות משקה קודם התפילה, טעות המדמה בידך. מה שבאמת אמרתי, שהיו כאלה שהלכו לדבר לשון הרע על רביז"ל לפני הזקן משפולי וסיפרו לו שרביז"ל התיר לשתות משקה המשכר לפני התפילה. וכששמע זאת ה'זקן' יצא נגד רביז"ל במחלוקת.
והנה לפניך ציטוט: ("באש ובמים" ח"ג פרק י"ב)
"ביום ראשון בבוקר נכנס הסבא משפולי אל הרב מברדיטשוב, והתעכב שם זמן מה, באותה עת הספיק לדבר סרה ברבינו ובדרכו הטהורה. הוא אמר לו: שמגודל רצונו של רבינו שאנשיו יתפללו בהתלהבות-התיר להם שתיית יי"ש לפני התפילה...
מיד בצאתו, נכנסו מוהרנ"ת ור' נפתלי להפרד מהרה"ק מברדיטשוב. אומרים בשם רבכם-פתח ר' לוי יצחק-כי התיר לשתות יי"ש לפני התפילה, האם נכון הדבר?
השניים נחרדו ונרתעו ממקומם, ואילו ר' נפתלי תפס את הצדיק בשולי בגדיו, ושניהם פתחו בזעקה:
"רבי"! קראו בסערת נפשם " גם אתם?! גם אתם מקבלים דברי סרה כאלו?! רבנו אסר אף שתיית כף מים לפני התפילה!... (בשיחות הר"ן סימן רע"ז מובא כי רבינו העיד בעצמו כי לא שתה מעולם אפילו מים לפני התפילה,
" ידידי וריע לבבי לא!", קרא הצדיק מברדיטשוב, "לא אני אומר זאת, הוא אומר כן"!... הוא פייס את דעתם והחל לדבר בגדלות ושבח רבינו. " עד כאן הציטוט.

לגבי שאלת הסמים.
אומר רביז"ל בליקוטי מוהר"ן ע"ד: "כל אדם צריך לרפא את נפשו", דהיינו כולנו חולים בנפשנו וצריכים לרפואה. תורת ה' תמימה משיבת נפש, ובמיוחד תורתו של רביז"ל שנותנת רפואה לכל סוגי החוליים, כגון, פחד, יאוש, עצבות, עצבים, דיכאון וכו' שכל אלה מחוליי הנפש. אם תתמיד בעצות של רביז"ל תגיע לכל המעלות הנפלאות ולריפוי הנפש ולגאולתה, בבחינת "קרבה אל נפשי גאלה".
ידוע ומפורסם שהפסיכיאטרים נותנים מרשמים של סמים לאנשים שחולים בנפשם. אם החלטת לרפא נפשך דווקא בדרך הזו, כדאי שתתייעץ עם מומחה שיתאים לך את הסם והמינון המתאים, ולא תיקח על דעת עצמך אפילו את הסמים הקלים, כי אולי תינזק חס ושלום. והנזק הכי גדול שיכול להיות לאדם הוא שמוחו ינזק.
לפני שאתה מנסה, כדאי שתנסה את העצה הנפלאה של רביז"ל - ההתבודדות. צא יום יום לשדה או מקום פנוי אחר, תתבודד עם הקב"ה, תדבר אליו, ספר לו את לבך, את בעיותיך, כיסופיך וכו'. אם תתמיד בזה תיראה איך שאתה הופך להיות אדם אחר וממש תרקוד משמחה, בתנאי שתתמיד בזה.
בהצלחה
אברהם ציון

בעזה"ית

הרב!
אתה אומר להתמיד בהתבודדות..
כל-כך קשה.. והרצון באמת חזק, וכוסף..

איך באמת מצליחים.. ??
כל יום אני מדברת עם ה' לפחות 2 ד'..
ומתפללת על זה הרבה שה' יזכה אותי להתבודד כראוי.. כי כמו שרבינו אמר שהיא מעלה עליונה וגדולה מן הכל!!
ורואים בחוש איזה ישועות צומחות מההתבודדות..
וכשיוצא לי להתבודד ככה איזה שעה.. איזה תענוג עליון.. בחסד עליון..

רבי, אולי יש לך עיצה איך אפשר להתמיד בזה.. להגיע למצב שזה חלק מהיומיום, ?
איך גוברים על המניעות המרובותתתתתת?? (חוץ מתפילה על זה .. שזה גם הרבה..)

breslav

Member
בעזרהי"ת
שלום רב
בסיפורי מעשיות מ"בן מלך ובן שפחה שנתחלפו" רביז"ל מספר שהדבר שגרם לבן שפחה התעוררות, ..."ובאו למקום נאה ונהר מים לפני המקום...". כלומר, צריך איזה גורם חיצוני שיתן התעוררות לנפש, ערגה להקב"ה. אמנם דבר זה אינדיוידואלי , אך רוב בני אדם כשנמצאים לבד מול איתני הטבע באה להם התעוררות. זה יכול להיות מול הים הגדול, ממול להרים, ביערות ובשדות, בהבטה לשמים, וכו', דהיינו להיות במקום שלפניך מתגלת ידו של הקב"ה בלי מגע אדם. זה מביא התעוררות לנפש, ערגה, אהבה וכיסופים לדבר הנפלא הזה, הנסתר, האוהב, המרחם - הקב"ה. דעת לנבון, שכל אחד צריך לנהוג בשכל בענין בחירת המקום, שלא יהיה מסוכן למשל. ולנשים שלא יתנגש עם עניין הצניעות. עכ"פ אם בקרבתך אין מקום כזה, תוכלי מתוך הבית לרכז מבטך בשמים ובכוכבים ובכל מה שמגלה לפניך את גדולתו ועוצמתו של הקב"ה.
חשוב מאוד לקבוע מקום קבוע וזמן קבוע להתבודדות, כי זה גורם לצרף את כל מה שפעלה כל התבודדות והתבודדות על הנפש, ולפעול על הנפש בחיבור העוצמה של כל הפעמים. לכן אין להתייאש כשלא משיגים שום תחושה בפעמים הראשונות.
צריך להשתדל בשעה זו לשכוח את כל ענייני העולם וממש להסיט את המחשבות ולהתרכז רק בהקב"ה. היינו, לחשוב על הבריאה שלפניך שהכל מעשה ידיו הנפלאים, להסתכל על כל פרטי הבריאה שלפניך בריכוז ולחשוב עליו יתברך, שהוא זה שעשה את כל זה יש מאין. להקשיב לקולות של הבריאה שמסביב ולהבין שהוא עומד מאחורי הנגינה של הבריאה שמגיעה לאזנייך, וכו' וכו'.
המחשבות שעולות בדעתך תביא אותן לידי דיבור. דהיינו כשעולה במחשבתך אדם מסויים, דברי עם הקב"ה על אותו אדם. תספרי לפניו יתברך את החסרונות שיש לו ותבקשי ממנו לרחם עליו, למשל. אם עולה במחשבתך ענין העבודה, הפרנסה, החסרונות, הבעיות, היסורים וכו' וכו' שתפי את הקב"ה בהרגשות שלך, ספרי לפניו את תחושותייך. כשאת נזכרת בדברים שטוב לך בהם, תודי לו על כל החסד שנתן לך.
חסרונותיך - תבקשי שישלים לך אותם. להתנהג בתמימות ובפשיטות כמו תינוק. תבכי, תשירי, תשמחי , ומותר גם להיות לפעמים ב"רוגז" וכו' וכו', העיקר להיות אמיתי לפני הקב"ה, בלי שקרים והצגות. רק את האמת ואפילו אם היא....
ואם אין לך על מה לדבר, תאמרי לו: רבונו של עולם רחם עליך, תיראה באיזה מצב אטום אני נמצאת שאין לי מה לדבר איתך וכיוצ"ב.
כללו של דבר, לבנות עם הקב"ה יחסים של אהבה אמיתית בלי גבולות, אהבה שאינה תלויה בדבר, אהבה שאינה תלויה במעשי והתנהגותי וכו', אהבה של אוהב אמיתי למרות שאני כמו שאני.
(אפשר להעזר בשיר השירים שהוא שיר האהבה שכתב שלמה המלך להקב"ה. או בספר תהלים שבו ריכז דוד המלך את כל מה שדבר עם הקב"ה)
תתמידי ולבסוף תזכי לטעום מהיין ההונגרי, כדברירביז"ל.

בהצלחה
אברהם ציון

gently

New Member
הצעד הראשון זו האמונה ומיד אחריה באה ההתבוננות. אם נזכה לראות באור נכון את העולם סביבנו ואת ההויה הנפלאה נוכל להתמיד במעשינו. אנחנו לא צריכים ללכת רחוק מספיק להסתכל על הגוף שלנו ואז לגשת לחלון וכל מה שנשקף ממנו הוא נפלא מאד. דרך החלון אנו רואים שמים רחבים או אולי איזה עץ או צמחים כל אלה ניסים שברא בעולמו. נרבה להודות ובזה נתקרב .

בעזה"ית ובר"ה

תודה רבה !!!!
הרב, ממש חיזקת אותי בענייין ועשית לי התעוררות ללכת להתבודדות..
ברוך ה' יש את התנאים יש לי ממש 2 ד' מהבית מקום של טבע מדהים.. עם שמיים כ"כ זוהרים וגדולים......
רק צריך לישא את רגליייי לשם..
להתגבר על הכבדות הזאת.. על המניעות בנפש.

נראה לי שאני אלך ממש הערב בעזרת השם יתברך ובזכות רבינו הקדוש! שנזכה!!!

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון