• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

אסטרולוגיה ויהדות ?!

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
מה הקשר בין אסטרולוגיה ליהדות ?

שלום לך רבי יקר,
יש לי שאלה שמטרידה אותי כבר המון המון זמן ואני חייב לשאול אותך.

סבתא של חבר שלי היא אסטרולוגית. היא מרוקאית וטוענת שהיא לומדת קבלה יותר מ25 שנה , היות והיא שושלת למשפחה של מקובלים שהעבירו את הידע של הקבלה והאסטרולוגיה מדור לדור.

זה היה נראה לי מוזר , היות והחבר שלי וכל המשפחה שלו (כולל סבתו) הם אנשים דתיים : שומרים שבת , כשרות , רובם מתפללים 3 תפילות ביום וכן הלאה...

כששאלתי אותה מה הקשר בין האסטרולוגיה לבין היהדות בכלל אמרה לי שיש ועוד איך קשר.

מוזר מאוד , חשבתי , הרי שמעולם לא שמעתי אף אדם "דתי" מדבר על נושאי האסטרולוגיה.
מה גם שאני יודע שזה אסור בתכלית האיסור להשתמש בזה משום שזה עבודת כוכבים ומזלות – וזה אסור.

ובכלל , מה הקשר המזלות של הגואים ליהדות ?!

אז שאלתי אותה , והיא ענתה לי את התשובה הבאה :

האסטרולוגיה התחילה בכלל מאברהם אבינו – לפני 3800 שנה. אברהם אבינו העביר את החכמה של האסטרולוגיה מדור לדור ורבי מאיר בעל הנס כתב אותה בספר שנקרא ספר יצירה. [מעולם לא שמעתי עליו גם!]

היא המשיכה להסביר לי כי המושג "אסטרולוגיה" מופיע בזוהר , בתלמוד ובגמרה בשם "אצטגנינות". [בדקתי במילון – אכן אצטגנינות הוא השם העתיק למילה אסטרולוגיה]

היא ממשיכה להסביר שעם ישראל הוא "מעל המזל" ובגלל זה אנו חייבים ללמוד אסטרולוגיה.

שאלתי אותה , אבל איך זה שמעולם לא שמעתי על אסטרולוגיה ביהדות ודרשתי ממנה שתראה לי בדיוק היכן זה מופיע, היא הראתה לי את הדבר הבא.

הגברת פתחה את אנציקלופדיה "בריטניקה" והראתה לי תופעה מוזרה : בבתי כנסת עתיקים , הופיע גלגל המזלות בפסיפס עם השמות של המזלות [סרטן , אריה, שור....]

פתאום נזכרתי !כשהייתי בכיתה ג' לקחו אותנו לטיול שנתי לטיול בצפון [אני ממש ממש לא זוכר לאן]. והראו לנו איזה בית כנסת שיש בו בפסיפס את לא אחר מגלגל המזלות....

אבל .. מה גלגל המזלות עושה בכלל בבית-כנסת ?! איך זה הגיע לשם ?

בנתיים הספקתי לשאול מישהו שלא ידע להגיד לי הרבה אלא רק "אין מזל לישראל" [משפט מהתלמוד, אותו אדם לא טרח לומר לי מאיפה].

אז , סיפרתי לאותה סבתא חביבה את זה והיא פתחה ספר תלמוד [אם אני לא טועה זה היה התלמוד הבבלי] והראתה לי את הציטוטים הבאים וטענה כי התלמוד עצמו מלא בחישובים אסטרולוגים – למשל מסכת שבת קנ”ו: "איתמר רבי חנינא אומר מזל מחכים מזל מעשיר ויש מזל לישראל."...
[והיא אומרת שעוד בימי קדם היה ויכוח שכן יש מזל לישראל]

"רבי יוחנן אמר אין מזל לישראל... ואף רב סבר אין מזל לישראל. דאמר רב יהודה אמר רב מניין שאין מזל לישראל? שנאמר: "ויוצא אותו החוצה".
[אני עוצר כאן לרגע. כאן היא הסבירה לי שאברהם אבינו לא האמין לבורא שיהיה לו בן משרה משום שזה כתוב במפה האסטרולוגית שלו. והוא לא מאמין לו – ואז כתוב בתנ"ך "ויוצא אותו החוצה" ואז השם אומר לאברהם – תסתכל בכוכבים ותספור אותם , ומי שיצליח לספור יצליח לספור את זרעך...." פתאום אברהם מאמין. איזו דרך משונה לשכנע מישהו (אומרת הסבתא) , חייב להיות כאן סוד. והסוד הוא שהבורא "הוציא אותו החוצה" מההשפעה של הכוכבים והמזלות – מעניין!]

[המשך הציטוט מהתלמוד , מסכת שבת..]
"אמר אברהם לפני הקב”ה רבונו של עולם בן ביתי יורש אותי אמר לו לאו "כי אם אשר יצא ממיעך". אמר לפניו: רבונו של עולם נסתכלתי באיצטגנינות שלי ואיני ראוי להוליד בן. אמר לו ה' צא מאיצטגנינות שלך שאין מזל לישראל..." [הנה חיזוק למה שאמרה לי הסבתא קודם !]

הייתי בשוק , לא היה לי מה להגיד לה. הייתי בטוח שאסטרולוגיה זה דבר אסור וכעת – היא כמעט שכנעה אותי לגמרי שאסטרולוגיה שזורה היטב בתוך היהדות...

היא ממשיכה :

"אמר להו רבי חנינא פוקו אמרו ליה ליואי, לא מזל יום גורם אלא מזל שעה גורם."

האי מאן דבחמה (היינו מישהו שנולד במזל של כוכב חמה כלומר מזל אריה) - יהי גבר זיותן (כשמש המאיר): יהי אכיל מדיליה (אוכל משלו), ושתי מדיליה, ורזוהי גליין (אין לו רשות לכסות סודו ונסתרותיו, אלא כשמש הזה שהוא פומבי לכל); אם גניב - לא מצלח;

זה ממש חמור – התלמוד מלמד כאן אסטרולוגיה ! איך זה שמעולם לא שמעתי על כך אף פעם ? מה גם שדתיים מתנגדים לזה נחרצות !

ובכלל ? מה עושה גלגל המזלות בכלל בבית כנסת ?!

בקיצור אני מבולבל מאוד מאוד מאוד.

היא כמובן נתנה לי עוד מקורות כמו פרשת יתרו בזהר. אבל אמרתי שאני חייב לשאול מישהו שהוא רב .. לפני שאני משתגע וגם אני לא רוצה לעשות משהו שהוא כפירה..

אז , רבי יקר , בבקשה עזור לי ליישב את העניין.

בתודה רבה מראש.

breslav

Member
בעזרהי"ת
שלום יוספי
אני לא מבין על מה ולמה ההתרגשות הגדולה שלך, בגלל שמטרידה אותך שאלה ענקית כבר 'המון המון זמן'. מדבריך משמע שרק שאלה אחת לא מובנת לך בחיים, תאמין לי שאצלי אין דבר אחד, אפילו רק אחד שמובן לי, כל הפלא הגדול הזה שברא הקב"ה, הכל סתרי ניסתרות, סודות האלקות, גנזיא דמלכא, וכך הוא בכל תחום ותחום. ולכן אמר רביז"ל: "החכמה הכי גדולה לא להיות חכם כלל". דהיינו, אתה צריך להיות בעל שכל ענק, בשיא החכמה כדי שתבין שאתה לא יכול להיות חכם ומבין משהו בעולמו הנפלא של הקב"ה.
עכ"פ, כדי לקרב ולוא במעט אל שכלנו את ניפלאות הבריאה, אנו מנסים לפרש, כל אחד לפי גודל שכלו והשגתו. לכן תמצא גם אצל חכמי התורה מחלוקות לגבי איך להסביר דבר מסויים, ואלה ואלה דברי אלוקים חיים. כי כל אחד מסביר מזוית ראייתו את הדברים ובאמת זוהי האמת לפי אותה זוית, אבל את האמת האמיתית שאינה יחסית יודע רק הקב"ה בעצמו.
לגבי שאלתך.
דע שכל דבר ודבר שקורה בעולם, הכל ממנו יתברך, הקב"ה הוא זה שמוציא לפועל את הכל, מחשבה דבור ומעשה. וכדי לפעול הוא משתמש בשליחים, וכל פרט בבריאה יכול להיות השליח שלו יתברך.
התהליך הוא כזה. "בדבר ה' שמים נעשו וברוח פיו כל צבאם'. דבר ראשון בא הציווי שיעשה כך או כך. כמו למשל, 'ויאמר אלוקים יהי אור'. הדבור הזה מגיע למלאכים, היינו לשכליים, לשכל הממונה על אותה פעולה, והשכל הזה משפיע למי שתחתיהם וכו'... אני מקצר לצורך ענייננו, והפקודה מגיע לכוכבים ולמזלות. כדי שהכובכים והמזלות יוציאו לפועל את אותה פקודה, הם צריכים לעמוד בסדר מסויים, כדי שיהיו יחסי גומלין בין הכוכבים והמזלות השונים. בני אדם משחר ההיסטוריה ניסו להבין את הקב"ה, מה הוא רוצה להוציא לפועל ע"י הבטה בצורת עמידת הכוכבים. כלומר, הצורה שעומדים הכוכבים היא הדף שעליו הקב"ה כותב את אשר הוא רוצה שיצא לפועל. ומי שיודע לקרוא כתב זה יודע עתידות. (דרך אגב, זה גם נכתב בחוכמת הפרצוף, ובקריאת כף היד ועוד).
כשאברהם אבינו, אומר להקב"ה שהוא רואה לפי מעמד הכוכבים שאין לו וולד, אומר לו הקב"ה מה הבעיה, נשנה את סדר הכוכבים ואז יהיה לך ולד. עם ישראל הם מעל המזל, כלומר הם אלה שמחליטים איך יעמדו הכוכבים כדי להשפיע באופן כללי ובאופן פרטי על כל אחד ואחד. וזה על ידי המתנה הנפלאה שקבלנו, והיא כח הדבור, כח התפילה שעל ידו מצווים ופוקדים על המלאכים איך להוציא לפועל, דהיינו על ידי תפילה שמדברים ומבקשים מהקב"ה שרוצים שיהיה כך או כך, אזי הקב"ה מרחם ומוציא לפועל את רצונך, כמו שכתוב: "קרוב ה' לכל קוראיו לכל אשר יקראוהו באמת". נמצא שאנו שולטים בכל המערכות המוציאים לפועל על ידי תפילה ובקשה. ועל זה אמרה התורה, 'תמים תהיה עם ה' אלוקיך', אל תכנס לכל מיני חוכמות, אסטרולוגיה, וכו' אע"פ שאפשר לדעת משהו על ידי זה, ובמקום זה תהיה קשור ומחובר להקב"ה על ידי תפילה ותשלוט על הכל.
על כן יוספי ידידי, "צא מהאיצטגננות שלך" ו"תמים תהיה עם ה' אלוקיך', כי אין דבר נפלא מהתמימות והפשיטות.
כל טוב ובהצלחה\
אברהם ציון.

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון