• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

להלחם נכון

אשת נח

New Member
בסד

שבוע טוב!
מתוך דרשתה של הרבנית ימימה מזרחי שתחי'ה./"וישלח" תשס"ה.

"להלחם נכון.
נדגיש שוב: אין מלחמה בלי מחיר. תמיד תפסידי משהו, אין ניצחון של מאה אחוז. יעקב ניצח וסיים בצליעה. לכן הדרך הנכונה היא לנסות קודם כל שליחים ודורון ותפילה.
אז לאחר שמיצינו את כל הדרכים, יכול להיות שצריך גם לצאת לקרב.
כעת, איך נלחמים?
האם את מוכנה לעשות הכל כדי שהילד יהיה צדיק? נראה אותך מוותרת על כוס קפה בבוקר. ובעלי אומר בשם הרב צדקה: לפני שאת צועקת וזועקת ושוברת את כל הכלים, תצומי. את רשאית לצעוק רק אחרי שצמת. האם במשך יום אחד לא אכלת ולא שתית ועמדת בתפילה לפני הקב"ה? – כעת יש לך זכות ואת יכולה לצאת לקרב.

קודם כל תדברי על עצמך. אל תביאי לבעל טענות מהשכנים שלך, מהתורה או מההלכה. אם תאמרי לו "לפי ההלכה אסור לך לעבוד במקום כזה", הוא יראה לך מאה מקורות שמתירים. הכוח שלך אינו בסמכות הרבנית שלך, אם היא קיימת בכלל, אלא בהיותך בן אדם. על עצמך תדברי: "זה כל כך מפריע לי. הטלויזיה הזאת הורסת לי את השמחה". דברי על זה עוד ועוד ועוד. "אוי, כל כך קשה לי. מתי תמצא עבודה אחרת?"; "היום הייתי בכותל וקרעתי את השמים : ה', תוציא אותו מהעבודה זאת"; "מה שווה לי תלוש המשכורת שלך אם אתה כל היום מוקף בנשים היפות האלה". "אני יודעת שאתה מקסים וטהור. זה לא אתה, זו אני. זה כואב לי". למרות שהבעל לא מוכן לקבל ממך כלום, בסוף יימאס לו מהנדנודים שלך. העיקר שתשתקי ותחזרי לחייך.

לא בצעקות, לא במריבות. את מבזבזת אנרגיות ומרחיקה את הבן אדם ממך. ועוד דבר: אל תראי לו שאת כועסת. לפעמים מילה אחת שלך מרחיקה ממך את הילד או את הבעל לזמן רב. מתי נתן יעקב אבינו את התוכחה לשמעון ולוי? רק לפני מותו. לא קודם לכן, כי פחד שירחקו ממנו.
ובלי נאומים. בעיקר תקשיבי, ותדברי קצר וברור. יעקב מדבר לבניו והם עונים לו: "הכזונה ייעשה את אחותנו...?" (בראשית ל"ה ל"א). והוא שותק, כבר אמר את דברו.

טיפים אסטרטגיים נוספים שלומדים מיעקב: חסכי בכוחות. אל תבזבזי את הארטילריה הכבדה שלך על ההתחלה. יעקב חצה את המחנה שלו: "והיה המחנה הנשאר לפליטה" (בראשית ל"ב ח'-ט'). הוא התכונן לקרב ארוך וחילק את הכוחות המועטים שלו.

עשו מזמין את יעקב ללכת לצידו. יעקב עונה לו: מאה אחוז. אבל הילדים עייפים, הצאן עייף, אל תתעכב בגללי. יום אחד נלך יחד, "עד אשר אבא אל אדני שעירה" (בראשית ל"ג י"ב-י"ד). מתי זה יקרה ? עם בוא המשיח.
כך תאמרי לבעלך שעומד לעשות את טעות חייו ולהכנס לשותפות גרועה או לגרור את כל המשפחה לאיזו הרפתקה עלומה: בסדר, בעלי. זה נשמע לא רע. אחרי החגים. כשנעבור דירה. כשהילד יתחתן. הכל טוב, אבל לא עכשיו. "כיוון דאידח

חלק עליון