• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

סודות ההנקה

liori24

New Member
סודות ההנקה
האם עיסוק בעניינים אחרים בזמן ההנקה, פוגע בה? איך לכוון את זמני ההנקה? מתי להפסיק? ד"ר מירה ליבוביץ - רופאה מומחית ויועצת הנקה מוסמכת, המנהלת את המרכז הרפואי להנקה באודים, עונה לכל השאלות שלכן
מערכת RED 01:5613.03.2007

בתקופת האבן או האובניים זה נראה כל כך קל. יולדים תוך כדי לחיצות ועידוד של החבר'ה, ואחר כך מניקים בפשטות, עד שהתינוק מתחיל לאכול חובזות, או כל דבר אחר שהיו מלקטים מהשדה.

היום, מעבר לעובדה שצריך לעשות דוקטורט כדי להחליט האם ללדת טבעי, סטנדרטי, בלווית קוורטט או בלוני הליום, צריך גם ללמוד כיצד להניק, באיזו שעה להפסיק, ומדוע זה מרגיש בהתחלה כאילו אמסטף ננעל לך על הפטמות.

בכדי להבין למה וכמה, עונה לנו על שאלות החושפות את מסתרי ההנקה, ד"ר מירה ליבוביץ - רופאה מומחית ויועצת הנקה מוסמכת.
צילום: photos.comאילנה: "יש לי 2 ילדים בגילאים צמודים. אני יודעת שהנקה היא משהו שצריך לעשות לא כבדרך אגב. למרות זאת, בכדי להקדיש יותר לבתי הבכורה, ובהתאמה לצרכי התינוק, אני מקריאה סיפור תוך כדי, או יושבת לידה בשעת האכילה ומדברת איתה. האם יש בכך פגיעה בתינוק היונק?"

תשובה: "את נוהגת מצוין. ההנקה היא חלק מהחיים, וטבעי לחלוטין שלעיתים תעסקי בדברים נוספים בעת ההנקה. הקראת סיפור לבתך הבכורה בעת הנקת התינוק היא דרך נהדרת לספק בו זמנית את צרכיהם של שני ילדייך.

בודאי יש גם הזדמנויות בהן את רק מניקה, וזמנים אחרים בהם את יכולה להיות עם ביתך הגדולה לבד כשהתינוק ישן או עם מישהו אחר. בהזדמנויות אלה את יכולה להקדיש לכל אחד מהם את הזמן הייחודי לו."
דני ונועה: "באיזה שלב צריך להפסיק הנקה מלאה ולהכניס מוצרי מזון אחרים לתפריט היומי של התינוק?

תשובה:"מומלץ להתחיל להציע מזונות נוספים, כגון פירות, ירקות, ובהמשך בשר, החל מסביבות גיל ששה חודשים. סימנים לכך שהתינוק כבר בשל להתחיל לנסות מזונות אחרים הם יכולת להחזיק את עצמו בישיבה (כולל עם תמיכה), גילוי עניין במזון אחר, ויכולת לבלוע מזון המוצע לו בכפית.

עם זאת, חשוב לזכור שחלק מהתינוקות לא יתלהבו, ויתחילו לאכול כמויות משמעותיות של מזון אחר מלבד הנקה רק בשלב מאוחר יותר, אפילו כמה חודשים מאוחר יותר, וזה בסדר גמור. תפקיד ההורים הוא להמשיך להציע, והתינוק כבר יבחר את המועד המתאים עבורו להתחיל לאכול יותר מוצקים. מומלץ להמשיך את ההנקה, יחד עם המזונות האחרים, עד גיל שנה לפחות".
גלית: "האם אפשר "לכוון" את זמני ההנקה? התינוקת שלי, בת חודשיים וחצי, מתעוררת כל שעה וחצי-שעתיים לינוק ואני מותשת. האם אפשר לתת לה לבכות ולהאריך את טווחי הזמן?

תשובה:"אפשר להבין את הקושי בהנקת תינוקת לעיתים כל כך קרובות. זה באמת יכול להיות מאד מעייף. עם זאת, תינוקות יונקים רבים נוהגים לינוק לעיתים יחסית קרובות. חלב אם מתעכל מהר יותר מחלב מלאכותי, וגם נמצא שבריא יותר לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות. לרוב נוצר דפוס של יניקות יחסית תכופות במשך כמה שעות, ולאחר מכן הפסקה ארוכה יותר.

אם נראה שההנקות מאד קרובות וממושכות במשך רוב שעות היממה, כדאי לשקול פגישה עם יועצת הנקה, כי לעיתים תינוק לא יונק לגמרי יעיל, ולכן זקוק להנקות מאד תכופות. לעיתים קרובות ניתן לעזור לתינוק להגיע ליניקה יותר יעילה, אם באמת יש בעיה. אפשר לעיתים לנסות להעסיק ולעניין את התינוק בדברים נוספים מלבד הנקה, כדי שיווצר רווח מעט גדול יותר בין ההנקות. אבל בכל מקרה, לא רצוי לתת לתינוק לבכות כדי לנסות להאריך את הזמנים בין ההנקות. שיטה זו תגרום לתינוק להתייאש, ולחוש שלא נענים לצרכיו."
אם כבר בקבוק, עדיף חלב אם שאוב צילום: photos.comליבי: "אם רוב היום אני מניקה, אבל בלילה רוצה שמישהו יעזור, לכן התינוק שלי, בן חודש, מקבל בקבוק מטרנה. האם תזונה זו עדיין טובה ומספקת את כל הנוגדנים שקראתי שיש בחלב אם, והאם פעולה זו תגרום לירידה בכמות החלב שלי?"

תשובה: "החלב שלך תורם רבות לתינוקך, גם אם הוא מקבל בנוסף לכך תרכובת מלאכותית (תמ"ל). עם זאת, מתן בקבוק תמ"ל בלילה עלול לגרום לכמה בעיות. ראשית, אם את לא מניקה במהלך הלילה עלול להיווצר אצלך גודש, ואף דלקת.

חלב הנשאר בשד זמן ממושך מהרגיל, גורם לדיכוי של ייצור החלב, וזה אכן עלול לגרום לירידה בייצור החלב שלך. בנוסף, נמצא שמתן תמ"ל גורם לשינוי של אוכלוסית החיידקים במעיים של התינוק, יחסית לתינוק שמקבל חלב אם בלבד, ובכך מעלה את הסיכון לשלשולים.

בעיה נוספת שעלולה להתעורר היא שישנם תינוקת שעם הזמן מתחילים להעדיף את הבקבוק על השד, ונמצא שתינוקות שמקבלים גם בקבוקים, בנוסף להנקה, עלולים להגמל מההנקה בגיל מוקדם יותר מאשר אלה היונקים בלבד.

אין ספק שתינוק חדש היונק לעיתים קרובות יכול לגרום לעייפות רבה של אימו. ניתן לנסות להתגבר על כך על ידי הנקה בשכיבה, ואם בכל זאת את חשה שאת זקוקה לכמה שעות מנוחה, אפשר מידי פעם לתת בקבוק בלילה, עדיף של חלב שאוב, אך עדיף להמעיט בכך במידת האפשר.

חלק עליון