• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

1942 - מועצה מקומית גבעתיים נוצרת מאיחוד מספר שכונות

tipid

New Member
גבעתיים היא עיר במחוז תל אביב בישראל. הוכרזה כעיר בשנת 1959. גבעתיים ממוקמת באזור הדרומי של מישור החוף והיא גובלת ברמת גן ובתל אביב. היא ידועה בצביונה הקהילתי ובאופן מסורתי היא נחשבת לעיר שקטה ושלווה. מאז הקמתה בחרו תושבי העיר בעקביות במפלגות השמאל המתון (מפא"י, המערך והעבודה), ולכן נחשבה למעוזן. רק ב- 2007 נבחר מועמד עצמאי בתמיכת מפלגת המרכז קדימה.

מקור השם "גבעתיים" בשתי הגבעות שעליהן הייתה בנויה העיר כשהוכרזה: גבעת בורוכוב וגבעת קוזלובסקי, שהיא הגבוהה ביותר בגוש-דן, 85 מ' מעל פני הים, ועל כן נמצא עליה מצפה הכוכבים. כיום העיר משתרעת למעשה על שלוש גבעות: גבעת בורוכוב, גבעת קוזלובסקי וגבעת רמב"ם. העיר חברה בארגון פורום ה-15.
היסטוריה

אזור העיר גבעתיים היה מיושב כבר בתקופה הכלקוליתית וזאת על פי שרידי מערכת קברים הכוללת גלוסקמאות ועוד ממצאים שנמצאו בגבעת קוזלובסקי בשנת 1958. בתקופה ההלניסטית הייתה במקום מצודה (שרידיה נמצאו בגבעת רמב"ם).

בדצמבר 1917, בזמן מלחמת העולם הראשונה, התחולל על גבעת קוזלובסקי, הגבעה הגבוהה ביותר בגבעתיים ובכל גוש דן, אחד הקרבות האחרונים בין חיילי האימפריה העות'מאנית וחיל המשלוח האוסטרלי, אנזא"ק [1].

לאחר מלחמת העולם הראשונה העלתה קבוצת פועלים הצעה להקמת שכונת פועלים באזור תל אביב, שתהיה מבוססת על עקרון שיתוף ועזרה הדדית. המטרה העיקרית של חברי הקבוצה הייתה לאפשר לפועלים העירוניים לחיות בנפרד, כל אחד עם משפחתו והשקפתו החברתית. על פי התוכניות נכלל בכל בית משק עזר, שנועד להקל על הפועל ומשפחתו. לשכונה, שהייתה שכונת הפועלים הראשונה בארץ, החליטו חברי הקבוצה לקרוא על שם דב בר בורוכוב, שהיה ממקימי תנועת "פועלי ציון", ורעיונותיו השפיעו ביותר על תנועת העבודה הציונית.

בסוף מאי 1942 פורסמה הודעה בריטית רשמית על הקמת יישוב עירוני חדש בארץ -ישראל, שינוהל על ידי מועצה מקומית ממונה בת 13 חברים. וכך נאמר בה:
דבר המלך במועצה, על פלשתינה (א"י) 1922-193, פקודת המועצות המקומיות 1941. צו מס' 54 לשנת 1942 , מאת הנציב העליון, על פי סעיף 2

בתוקף הסמכויות המסורות לי בסעיף 2 מפקודת המועצות המקומיות 1941 , הואיל הנציב העליון, לפי הצעת מושל מחוז לוד, לצוות, ובזה מצווים לאמור:
. 1) צו זה ייקרא צו המועצות המקומיות (גבעתיים), 1942 ) בפקודת הוד מעלתו ג'. ס. מקפרסון המזכיר הראשי
השכונות הראשונות
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7% ... 7%A4%D7%A8)
 
חלק עליון